Start arrow Aktualności arrow Aktualności arrow Pan Stanisław - czyli Słupsk w kosmosie
piątek, 21 wrzesień 2018
 
Menu główne
Projekty
Smart Gimnazjalista
Życie szkoły
Sport szkolny
Konkursy
Wymiana młodzieży
Wolontariat
Organizacja
e-Dziennik
Prawo szkolne
Statut
Wymagania edukacyjne
Regulaminy
Projekty edukacyjne
Inne dokumenty
Organizacje szkolne
Regulamin RR
Skład RR
Konto bankowe RR
SU - publikacje
Dokumentacja SU
O szkole ...
Motto szkoły
Patron szkoły
Inne
Galeria
Kontakt
Losowy obraz
Pan Stanisław - czyli Słupsk w kosmosie
Autorem jest: Katarzyna Kalinowksa   

„Pan Stanisław – czyli Słupsk w kosmosie” to projekt popularno-naukowy, trwający od 01.09.2015 roku do 30.06.2016 roku. W projekcie biorą udział szkoły ze Słupska i Lęborka; Gimnazjum nr 1 z Lęborka ( będące pomysłodawcą projektu) oraz ze Słupska: Liceum Ogólnokształcące nr 1 (z opiekunem Mirosławem Brozisem, Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 (z opiekunem Katarzyną Kalinowską) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (z opiekunem Małgorzatą Stachyra-Kowalską). Koordynatorami projektu są Anna Rzepa (Lębork) oraz Marzena Śmigielska (Słupsk). Patronat nad projektem objęli: Prezydent Miasta Słupska, Minister Edukacji Narodowej oraz Lem.pl.

Celem projektu jest:

 • Poszerzenie wiedzy i kompetencji kluczowych z zakresu astronomii, popularno-naukowej wiedzy o kosmosie, nauk matematyczno-przyrodniczych i informatycznych.
 • Współpraca z naukowcami z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk , Centrum Badań Kosmicznych z Poznania oraz technologami i trenerami firmy Microsoft Polska.
 • Budowa małego prototypu satelity (cansata –wydrukowanego na drukarce 3D) oraz przy pomocy Microsoft aplikacji niezbędnych do obsługi informatycznej satelity zaprojektowanie go w programie Autodesc Inventor.
 • Wysłanie cansata za pomocą balonu stratosferycznego w przestrzeń i dokonanie próby balonowej polegającej na pomiarze różnych wielkości (temperatury, wysokości, ciśnienia, wilgotności powietrza itd.), wysyłanych z satelity na ziemię za pomocą fal radiowych.
 • Umiejętne odczytanie wiadomości wysyłanych radiowo przez satelitę, opracowanie i przedstawienie pomiarów.
 • Rywalizacja grup w konkursie na odczyt danych.

W ramach projektu:

 • 21 października 2015 roku uczestniczyliśmy w konferencji naukowej, która odbyła się w Słupskim Inkubatorze Technologicznym w Słupsku. Na początku pani Marzena Śmigielska koordynator projektu przedstawiła jego założenia. Następnie wysłuchaliśmy wykładu dr inż. Marcina Stolarskiego na temat „Czy stać Polskę na to, aby wysłać człowieka na Księżyc?”. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach dotyczących „Chmury obliczeniowej”, przeprowadzonych przez p. Tomasza Kozyra z Microsoft. Kolejna prelekcja Pawła Lejby z Centrum Badań Kosmicznych PAN poruszała temat „Co lata nad naszymi głowami?”. W trakcie konferencji panu Tomaszowi Zawistowskiemu został wręczony tytuł honorowego przyjaciela projektu, koordynatorowi prac nad Polskimi Satelitami w CBK w Warszawie. Warsztaty dla naszych uczniów również przeprowadził pan Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych. Wszyscy mieli możliwość wziąć udział w wizycie studyjnej w firmie OptiNav i zobaczyć pracę inżynierów nad projektem „śmieciarki kosmicznej” dla ESA.
 • 18 listopada 2015 roku w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Słupsku uczestniczyliśmy w telekonferencji z panem Tomaszem Zawistowskim pracownikiem Centrum Badań Kosmicznych Państwowej Akademii Nauk w Warszawie. Na Telekonferencji została poruszona tematyka pierwszych satelitów wysłanych w kosmos. Dowiedzieliśmy się jak one wyglądały, jak wyglądał proces ich tworzenia, startu oraz całego lotu.
 • 8 stycznia 2016 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku uczestniczyliśmy w szkoleniu dotyczącym Offica 365. Szkolenie przeprowadził pan Artur Rudnicki trener Microsoft Polska. Stworzyliśmy projektową witrynę, rozmawialiśmy na temat poczty elektronicznej oraz kalendarza. Dzięki „Office Online” nauczyliśmy się pracować w grupie nad dokumentami oraz uczyliśmy się je udostępniać. Każdy uczeń biorący udział w projekcie otrzymał darmowy abonament Office 365.

 • 19 stycznia 2016 roku byliśmy na warsztatach, szkoleniach i prezentacjach w siedzibie firmy Microsoft oraz CBK w Warszawie, w trakcie zajęć Mirosław Szymczak pracownik Microsoft Polska przedstawiał jak wygląda praca w Microsoft, co należałoby zrobić, aby podjąć u nich pracę oraz pokazywał ścieżki rozwoju pracowników. Pani Sylwia Ptaszek-Pydyn przedstawiła działanie i funkcjonowanie platformy „Microsoft Azure”. Pan Tomasz Kazar wykonywał pomiary temperatury za pomocą Azure, Raspberry Pi i Arduino z wykorzystaniem Web service. Pani Beata Bacińska rozwiała wątpliwości związane z Office 365 oraz przedstawiła możliwości tej platformy. Natomiast Mirosław Burnejko przedstawił prymitywnego Facebook a, znajdującego się w Japonii, wykorzystując Microsoft Azure. Wyjaśnił działanie tego serwisu.
  Po obiedzie udaliśmy się do Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie przyjął nas bardzo serdecznie pan Tomasz Zawistowski. Uczestniczyliśmy w zajęciach na temat robotyki wykorzystywanej w kosmosie, jej programowaniu oraz konstrukcji. Pokazano nam łazika, który został skonstruowany przez studentów CBK. Następnie odbyliśmy przyśpieszony kurs łączności radiowej, przedstawiony przez pana Marcina Stolarskiego. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób przebiega połączenie radioamatorów, wykorzystujących urządzenia radiowe.
 • 16 kwietnia 2016 roku braliśmy udział w konferencji Near Speace Konferency, odbywających się w Młynie Wiedzy w Toruniu. Warsztaty 1… 2… 3… start dotyczyły budowy statków kosmicznych. Uczestnicy budowali rakiety, uwzględniając poszczególne jej elementy. Przedstawiono uczniom chronologię lotów kosmicznych, budowę poszczególnych rakiet i sputników. Omówiono lot na Księżyc i erę wahadłowców. Kolejne warsztaty w których uczestniczyliśmy dotyczyły budowy Ziemi i Marsa oraz pola magnetycznego znajdującego się wokół tych planet. Uczniowie tworzyli własne modele geologiczne Ziemi oraz Marsa. Następne warsztaty zostały przeprowadzone przez pracowników Microsoft Polska. Dotyczyły rozwiązań Azure LoT. W trakcie naszego pobytu w Toruniu w Młynie Wiedzy został rozstrzygnięty konkurs na pomysł na aplikację mobilną do realizacji misji stratosferycznych i satelitarnych. II miejsce zajął Krzysztof Wyka, uczeń ZSO nr 1 w Słupsku.

 • 27 kwietnia 2016 roku w ZSP nr 1 uczestniczyliśmy całodziennych warsztatach dotyczących budowy cansata. Przekazano uczniom wydrukowaną na drukarce 3D obudowę satelity, którą uczniowie musieli przygotować i złożyć dopasowując poszczególne elementy. Następnie warsztaty obejmowały programowanie na nowej platformie Canduino. Przedstawiono budowę cubesatów, cansatów. Omówiono elementy elektroniczne wykorzystane do budowy canasta. Przedstawiono stację naziemną. Przekazano plan konkursu, cel projektu (zbudowanie misji stratosferycznej, przeprowadzenie badania naukowego, opracowanie wyników, prezentacja wyników, wykorzystanie umiejętności inżynierskich, socjalnych, analitycznych i prezentacyjnych). Przedstawiono w skrócie plan warsztatów, plan balonowania, w jaki sposób będzie oceniany projekt. Następne warsztaty obejmowały dystrybucję składników oprogramowania, przygotowanie środowiska, ustanowienie komunikacji z płytką Arduin Due, wprowadzenie do oprogramowania w środowisku Arduino, kompilację i uruchomienie programu. Pokazano czujniki GY-80 (zawierające żyroskop, barometr, akcelerometr i magnetometr) oraz DHT-11 (sensor wilgotności i temperatury) wykorzystywane w projekcie. Przedstawiono podłączenia modułów do systemu Arduino Due. Przekazano uczniom jak musi być sformatowana karta w systemie FAT, jak podłączyć czytnik kart SD. Omawiano SDR (radio zbudowane programowo) i możliwości wykorzystania. Powiedziano co będzie potrzebne, czyli program do sterowania odbiornikiem, program do dekodowania transmisji, program do połączenia powyższych programów.

 • 9 maja 2016 roku w Gimnazjum nr 4 braliśmy udział w telekonferencji z panem Marcinem Stolarskim, w trakcie której zostały przydzielone zadania poszczególnym członkom drużyn, wypełnione karty drużyn. Pan Marcin przekazał i wyjaśniał informacje dotyczące; projektu, dokumentacji do wypełnienia, środowisku Arduino IDE, obsługi czujników i kart SD, obsługi nadajnika radiowego, obsługi stacji naziemnej.
  Następnym etapem naszej przygody z Kosmosem będzie udział w vencie kosmicznym w Borowcu pod Poznaniem, podczas którego odbędzie się próba stratosferyczna i konkurs cansatowy. Zwiedzimy także obserwatorium oraz weźmiemy udział w próbach laserowych.
< Poprzedni   Następny >
W skrócie© 2006 by Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4
im. Orła Białego w Słupsku


Projekt pn."Smart Gimnazjalista, czyli zajęcia rozwijająco-doskonalące dla uczniów szkół gimnazjalnych"