Start arrow Aktualności arrow Wymiana młodzieży arrow Wizyta w Ratzeburgu
wtorek, 21 sierpień 2018

Wizyta w Ratzeburgu
Autorem jest: Iwona Finke

Współpraca polsko – niemiecka oferuje duże możliwości, które przekładają się na konkretne rezultaty. Dobrym tego przykładem jest kontakt z Ostsee – Club e.V., który łączy pokolenia – młodych z Gimnazjum nr 4 i seniorów z Detmold, jak i zapewnia korzyści ze wzajemnej współpracy.

Korzyści to nie tylko materialna strona owego partnerstwa – wyposażenie sali języka niemieckiego w naszym Gimnazjum nr 4, poprzez wyremontowanie sali, wyposażenie w sprzęt interaktywny oraz meble dla uczniów i nauczyciela. Współpraca w ramach Ostsee – Club e.V. jest czymś znacznie więcej. Młodzież korzysta z kontaktów poprzez praktyczną naukę języka niemieckiego, pielęgnuje ślady kultury niemieckiej w Słupsku, wartości historyczne. Pozwala na poznanie tradycji niemieckiej i współdziałanie z seniorami klubu. Dzięki temu są budowane relacje i kształtowane dobre praktyki w dalszej współpracy, czy też wzajemne czerpanie z bogatego zaplecza kulturowo-społecznego obu krajów.

Tegoroczne zaproszenie Ostsee – Club e.V. miało na celu omówienie dalszej ścieżki współpracy oraz podsumowanie dotychczasowych kontaktów. Na spotkanie wyjechaliśmy po raz drugi, a owocem poprzednich rozmów było urządzenie pracowni języka niemieckiego. W dniach od 27 do 29 września 2013 r. odbyło się w Ratzeburgu plenarne spotkanie członków i partnerów klubu, na którym Dyrektor naszego gimnazjum Lech Raś przedstawił sprawozdanie z dotychczasowej współpracy, a przewodniczący klubu Kurt Seidel - prezentację multimedialną o działalności klubu. Zaproszeni na wyjazd nauczyciele języka niemieckiego wrócili z wizyty z nowymi pomysłami na kontynuację projektu.

Zdjęcia z pobytu w Ratzeburgu znajdziesz e galerii